Login Form

K rozpuštění sněmovny

Za tragikomickou situací naší „politické scény“ je neschopnost parlamentních stran dohodnout se na „státotvorném“ přístupu k vedení „věcí veřejných“; převažuje zájem ať už jednotlivců nebo celých stran mít mocenské i materiální výhody bez ohledu na důsledky pro celou společnost. Není vidět osobnost, které by šlo především o službu veřejnosti; v tomto ohledu zklamal kníže také.

Poslanci svým neuváženým rozpuštěním sněmovny předali presidentovi republiky na stříbrném podnosu možnost neomezeného vládnutí, navíc s podporou „poslušného“ senátu. Že tak jednali poslanci ČSSD, KSČM a dále VV (asi za to očekávají „protislužby“, protože mají velmi malou šanci na opětovné zvolení) je logické. KSČM se snaží o návrat starých poměrů a populistické ČSSD jde o volební výsledek za každou cenu. Že tak ale hlasovali i poslanci za TOP 09 spolu se STANem je zarážející; jejich zdůvodnění odkazem na všelék novými volbami neodpovídá realitě. Ze současných zkušeností s postupem presidenta, který společně s jeho vládou snad respektuje pouze psané části naší ústavy (které dovolují mnoho výkladů podle vlastních zájmů) a ustálené zvyklosti považuje za „idiotismus“, nemůže nikdo věřit, že se po volbách něco změní a on bude postupovat podle ústavních zvyklostí – leccos naznačují i výroky kancléře o pověření podle „kroužkování“.

Pro nás, občany z toho plyne jednak to, že musíme všichni k volbám a nevolit strany, které usilují o ústavní většinu, jako je KSČM, ČSSD, SPOZ a další s nimi spřízněné. Náš hlas by měly dostat strany komunálních politiků a nezávislých, možná ještě KDU-ČSL.